- UKS Ósemka Toruń

Idź do spisu treści

Menu główne:

14.04.2016
Na mapie zawodów pływackich w naszym województwie pojawiło się nowe miasto – Rypin. W sobotę odbyły się tam I Ogólnopolskie Zawody Pływackie „W poszukiwaniu talentów”. Najliczniejszą ekipę stanowili pływacy „Ósemki”. Zgłosiliśmy do zawodów 51 zawodników, co stanowiło 10% wszystkich pływaków.
W zawodach po raz pierwszy wystartowali nasi mali pływacy z pierwszej klasy.
Zawody podzielone były na dwa bloki. W sesji porannej wystartowali zawodnicy w kat. 8 lat i młodsi. Rywalizowali na dystansach 25m stylem dowolnym oraz grzbietowym.
Najmłodsi pływacy Ósemki wywalczyli dwa brązowe medale. Obydwa na dystansie 25m stylem grzbietowym chłopców. Zdobyli je Bruno Kulik wśród zawodników 7 lat i Igor Smułkowski wśród 8-latków. W grupie młodszej czwarte miejsce zajął Patryk Wyczułkowski, a piąte Maciej Śliwiński. Na szóstym miejscu w grupie starszej dopłynął Wiktor Żywicki.
Na dystansie 25m stylem grzbietowym wśród zawodniczek 7 lat reprezentantki Ósemki uplasowały się na miejscach 4-7. Są to w kolejności zajętych miejsc: Matylda Kubik, Aleksandra Czynszak, Oliwia Szczodrowska, Zofia Cerowska.
Na dystansie 25 stylem dowolnym Oliwia Szczodrowska była piąta. Wśród chłopców w grupie młodszej na miejscach 5-8 znaleźli się odpowiednio: Patryk Wyczułkowski, Bruno Kulik, Maciej Śliwiński, Oliwier Sulowski. W grupie 8 lat Wiktor Żywicki był szósty.
W klasyfikacji najlepszych zawodników za dwa najlepsze starty wg FINA na podium uplasował się Bruno Kulik, który był trzeci w klasyfikacji 7-lat. W tym samym roczniku Patryk Wyczułkowski był czwarty, Maciej Śliwiński piąty, Oliwier Sulowski ósmy.
W kat. 7 lat Oliwia Szczodrowska zajęła 4-te miejsce, a Aleksandra Czynszak była piąta.
W kat. Chłopców 8 lat Wiktor Żywicki był siódmy, a Igor Smułkowski ósmy.
W sesji popołudniowej brali udział zawodnicy z roczników 2004-2007.
Na początek zawodnicy popłynęli stylem dowolnym. Dwa medale wypływały dziewczęta na 100m. W roczniku 2005 Alicja Sędłak była pierwsza, a Natalia Rogozińska trzecia w kat. 2004. Na tym samym dystansie wśród chłopców tuż za podium uplasowali się Piotr Gilewski /4-te/ i Miłosz Król /5-te/. Na dystansie 50m Julia Szczodrowska zajęła 6-te miejsce w roczniku 2007.
Kolejną konkurencją był styl klasyczny. Estera Sulowska zajęła ósme miejsce na dystansie 50m w kat. 10 lat.
Po „żabkach” na pływalni pojawili się specjaliści od stylu grzbietowego.
Na dystansie 50m w kat. 10 lat Adam Jackiewicz zajął pierwsze miejsce. Osiągnięty wynik 39.14 jest nowym rekordem klubu.
Miłosz Król był trzeci na 100m w roczniku 2005.
Styl motylkowy przyniósł kolejne dwa miejsca na podium. Na dystansie 50m w kat. 11 lat. Alicja Sędłak była pierwsza, a Igor Osiński trzeci.
Indywidualne zmagania kończył dystans 100m stylem zmiennym. Adam Jackiewicz zajął pierwsze miejsce w kat. 10 lat, a Piotr Gilewski drugie w kat. 11 lat. Natalia Rogozińska była piąta w kat. 12 lat.
W klasyfikacji najlepszych zawodników za dwa najlepsze starty wg punktów FINA:
- 2. m-ce w roczniku 2005 Alicja Sędłak;
- 3. m-ce w roczniku 2006 Adam Jackiewicz;
- 5. m-ce w roczniku 2004 Natalia Rogozińska;
- 5. m-ce w roczniku 2005 Piotr Gilewski;
- 7. m-ce w roczniku 2005 Miłosz Król.
Na koniec parę zdań o samych zawodach. Zawody zakończyły się dość późno, w okolicach godziny 20.00, co oznaczało dla wielu ekip powrót późnym wieczorem. Jest to z pewnością punkt do dopracowania przy organizacji kolejnej imprezy. Natomiast trzeba przyznać, że debiut wypadł bardzo dobrze. Miasto Rypin dysponuje nowoczesnym kompleksem sportowym. Pływalnia jest przestronna, nie było ścisku, można było swobodnie poruszać się. Dookoła basenu były rozstawione barierki, co również ułatwiało pracę sędziom. Do dyspozycji zawodników była również sala gimnastyczna, gdzie odbywały się dekoracje, ale również można było pograć w piłkę w wielu wariantach. Na koniec każdego z bloków wśród startujących zawodników rozlosowywane były ciekawe nagrody takie jak np. piłki, torby sportowe. Organizatorzy postarali się również o elektroniczny pomiar czasu, coś czego brakuje na wielu zawodach nawet rangi mistrzostw województwa. Można być pewnym, że zarówno zawodnicy jak i trenerzy z chęcią będą jechać na kolejne zawody do Rypina.