W prima aprilisową sobotę pojechaliśmy do Rypina na ogólnopolskie zawody pływackie „W poszukiwaniu talentów”. Były żarty, była rywalizacja i była zabawa. Organizacja zawodów w Rypinie stoi na dość wysokim poziomie, czego dowodem może by fakt, że organizatorzy zmuszeni byli odmówić niektórym ekipom. Limit uczestników wynosił 500 osób i tylu zawodników zostało zgłoszonych. Reprezentowali 33 kluby. Obiekt jest bardzo przestronny, co niewątpliwie ułatwia poruszanie się po nim dla zawodników i trenerów, jak również pracę sędziów. Bardzo dużym plusem jest elektroniczny pomiar czasu, również na dystansach 25m. Widać, że organizatorzy wkładają bardzo dużo wysiłku i próbują czymś nowym zaskoczyć. W tym roku takim ciekawym pomysłem było rozdanie wszystkim startującym zawodnikom pamiątkowych medali. Myślę, że to bardzo fajny upominek, który do tej pory był czymś niespotykanym na zawodach pływackich. Odbyły się również losowania wielu nagród rzeczowych, w tym piłki i koszulki z autografem Marcina Gortata. Niewątpliwie organizacyjna poprzeczka stoi dość wysoko i już teraz można myśleć o przyszłorocznej edycji.
Do Rypina pojechało kilka roczników naszego klubu. Dla wielu najmłodszych był to debiut w zawodach, co wymagało dużo zaangażowania ze strony opiekunów. Zawody były podzielone na dwa bloki. W sesji przedpołudniowej startowały roczniki 2008-2010, natomiast po południu do rywalizacji ruszyli zawodnicy urodzeni w latach 2004-2007.
W rocznikach młodszych zdobyliśmy 7 medali: 4 złote i 3 brązowe.
Złote medale wywalczyły dziewczyny: Julia Jackiewicz (25m dowolnym i 25m motylkiem) oraz Oliwia Klonowska (25 m dowolnym i 25m grzbietowym). Zarówno Julia jak i Oliwia zostały również wybrane najlepszymi zawodniczkami zawodów w swoich kategoriach wiekowych.
Brązowe medale wypływali: Matylda Cziczak na 25m dowolnym i specjaliści od stylu grzbietowego: Igor Smułkowski i Jan Jackowski.
Poza miejscami na podium w czołowej ósemce plasowali się:
Natalia Czarnomska – 4-te miejsce na 25m dowolnym;
na dystansie 25m stylem klasycznym: Natalia Kubik (5-te m-ce); Igor Smułkowski (7. m-ce); Wiktor Żywicki (8. m-ce);
na dystansie 25m stylem grzbietowym: Bruno Fiszer (4. m-ce); Natalia Lipińska (6. m-ce); Natalia Czarnomska (6. m-ce); Adriann Mulska (7. m-ce); Szymon Donczyk (7. m-ce); Matylda Cziczak (8. m-ce); Patryk Wyczókowski (8. m-ce).
W drugim bloku zawodnicy startowali na dystansach 50- i 100-metrowych.
Pływacy Ósemki wywalczyli kolejnych pięć krążków:
2 złote – Alicja Sędłak na 100m dowolnym i 100m zmiennym; najlepsza zawodniczka zawodów w kategorii wiekowej 12 lat;
2 srebrne – Adam Jackiewicz (50m motylkiem); Miłosz Król (100m motylkiem);
1 brązowy – Kamila Josiak na 50m stylem dowolnym.
Oprócz pozycji medalowych zajęliśmy również kilka miejsc w czołowej ósemce:
- czwarte miejsce – Miłosz Król na 100m grzbietowym;
- piąte miejsce – Julia Szczodrowska na 50m klasycznym i 100m zmiennym; Piotr Gilewski (100m dowolnym); Igor Osiński (100m grzbietowym);
- szóste miejsce – Adam Jackiewicz na 50m dowolnym i Mateusz Stasik na 50m stylem klasycznym;
- siódme miejsce – Łukasz Donczyk na 100m zmiennym;
- ósme miejsce – Piotr Gilewski na 100m klasycznym.
Łącznie reprezentacji Ósemki przywieźli z Rypina 12 medali: 6 złotych, 2 srebrne i 4 brązowe, co w gronie 33 startujących klubów dało nam czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej.